пятница, 4 ноября 2016 г.

Захід
Тема.Мова моя рідна, мова соловїна.
Мета.Розширити знання дітей про Україну, українську мову. Збагачувати словниковий запас учнів. Розвивати мовлення. Виховувати любов до рідної мови.
Обладнання.Комп’ютер, проектор, малюнки до загадок, маски казкових героїв.
Хід заняття
1.      Організація класу

Любе сонце ясно світить,
Посилає всім привіти,
Ніжно гріє і ласкає,
До роботи закликає.

2.      Повідомлення теми заняття.
Відгадування загадки.
Є в ній вогонь калини, дзвін струмків,
Солодкий щебет ранніх солов’їв,
Твоя дитино, пісня колискова
І материнське тепле й ніжне слово
                                        (Рідна мова)
Діти читають тему заняття, записану на екрані.

3.       Цікаво знати
У світі налічується близько 3 тисяч мов. Одні з них перебувають між собою у близькій спорідненості, а інші – віддалені одна від одної. До близькоспоріднених мов належать українська, російська, білоруська.
Українська мова – одна з найбагатших мов слов’янства. Віками народ створював цю мову.

4.      Учням пропонується прочитати з екрана висловлювання відомих людей про мову, слово.
Людина, яка втратила свою мову – неповноцінна.
                                                                                               П. Мовчан
Слово –зброя. Як усяку зброю, його треба чистити і доглядати.
                                                                                               М. Рильський
Хто ясно думає, той ясно і говорить.
                                                                                               Буало

5.       Вікторина
Пригадаємо, які вірші та оповідання ми читали про нашу мову.
Хто автор таких рядків.
1)      Ой, яка чудова українська мова!
Де береться все це, звідкіля і як?
Є в ній ліс, лісок, лісочок, пуща, гай, діброва,
бір, перелісок, чорноліс.
Є іще й байрак.
                              (О. Підсуха)
2)      Буду я навчатись мови золотої…
У трави – веснянки, у гори крутої,
В потічка веселого, що постане річкою,
В пагінця веселого, що зросте смерічкою.
                              (А. Малишко)
3)      Ти, дитино, покликана захищати своїми долоньками крихітну свічечку букви «ї», оберігати місячний серпик букви «є».
                              (І. Малкович)
4)       − А хто говорив?
        Ми всі вдома лише по-своєму говоримо:
і батенько, і матуся, і Михайлик, і родичі наші Старицькі та Лисенки..
        Ой, ні, бабуню! Нізащо в світі своєї мови не покину.
                        (Л.Українка «Дивна дівчинка»)

6.      – Діти, а хто з вас знає вірші про мову?
Діти декламують вірш Сидора Воробкевича «Рідна мова».

Мово рідна, слово рідне,
Хто вас забуває,
Той у грудях не серденько,
А лиш камінь має.
Як ту мову  забувати,
Котрою учила
Нас всіх ненька говорити,
Ненька наша мила!

Вірш Ю. Рибчинського «Наша мова»
Мова наша, мова −
Мова кольорова,
В ній гроза травнева
Й тиша вечорова.
Мова наша, мова −
Пісня стоголоса,
Нею мріють весни,
Нею плаче осінь.
Як вогонь у серці
Я несу в майбутнє
Невгасиму мову,
Слово незабутнє.
        Так, діти, дуже гарно сказав поет Ю. Рибчинський – невгасиму мову, слово незабутнє. Рідне слово зігріває серце. Бо де б не проживав українець, всюди відчуває він поклик рідної землі, хвилюється аж до сліз, зачувши рідне слово.

7.      Основа сучасної української літератури й української мови – «Кобзар»         Т.Г. Шевченка. У 2014 році ми відзначаємо 200 років з дня народження великого поета та талановитого художника Т.Г. Шевченка.
Портрет Т. Г. Шевченка на екрані.
        Діти, а які вірі Т.Г. Шевченка ви знаєте?
Діти декламують вірші «Світає…», «Зоре моя вечірняя» та ін.

8.      Поетична творчість – найвища ступінь мовної культури. До поетичної творчості належать і вірші, і загадки.
Діти загадують загадки, які підготували.

9.      Мова завжди живе поряд з піснею. Бо наша мова – як чарівна пісня, що вміщує палку любов до Вітчизни, ніжність до рідної землі.


300 000 пісень склала Україна. Пісня – душа народу.
Послухайте, діти,  українську пісню «Одна калина» муз. Р. Квинти,        сл. В. Куровського.
Давайте потанцюємо під цю пісню.

10.  Краса мови українського народу не лише в піснях та віршах. Які чудові приказки, прислів’я, забавлянки, потішки складено в народі.
        Діти, а чим відрізняються прислів’я від приказки?
Прислів’я – це короткий, влучний, переважно двоскладовий вислів, що має повчальне значення.
Приказка – це також короткий влучний вислів, але він не має повчального змісту.
Прислів’я
 «Хто не працює, той не їсть.»
Приказка
 «Ні риба, ні м’ясо».

Діти, і ви знаєте багато прислів’їв та приказок. Давайте пригадаємо їх.

1.      Слово до слова – зложиться мова.
2.      Щире слово, добре діло душу й серце обігріло.
3.      Свій розум май, але мудрих людей питай.
4.      Умій сказати, умій змовчати.
5.      Шабля ранить голову, а слово душу.
6.      Рана загоїться, зле слово ніколи.
7.      Слово до слова – зложиться мова.

11.  Конкурс скоромовок.
Вибіг Гришка на доріжку,
На доріжці сидить кішка,
Хай впіймає кішка мишку.

Ой був собі коточок,
Украв собі клубочок,
Та й сховався у куточок.

Летів горобець, сів на хлівець.
Як вийшов стрілець, то й утік горобець.

Ніс Гриць пиріг через поріг,
став на горіх, упав на поріг.

У печі, у печі
Смачні та гарячі
Пшеничні калачі.
Хочеш їсти калачі,
Не лежи на печі.


12.  Гра «Хто більше?»
1)      Придумати іменники до слова мова.
-          глибина
                 Мова                 -    скарб
-          душа
2)      Придумати прикметники до слова мова.
(Солов’їна, золота, кольорова, чудова…)

13.   Багатство нашої мови у народних казках, легендах. Діти  розглядають малюнки до українських народних казок, зображені на екрані, та відгадують їх назви.

14.   Інсценізація уривка з казки «Рукавичка».

15.  Гра «Знайди слово»
Знайти слово, притаманне тільки українській мові, плескати в долоні.
(Мак, син, батьки, лампа, склянка, пояс, колір, прапорець, хустка, брат, комірець).

16.   Довідкове бюро.
Учні знайшли у словнику цікаві слова, про які хочуть нам розповісти.

17.  Підсумок, систематизація.
   Діти, в якій країні ми живемо?
                               (В Україні)
   Якою мовою ми розмовляємо?
                               (Українською)
   Про які мови ви вже чули?
(Російську, білоруську, англійську, німецьку…)
   А яка мова вам найзрозуміліша?
                               (Українська)
Чому?

Читаємо вірш, учні підказують останнє слово в кожному рядку.

Всі народи мови … (знають)
Всі пісень своїх … (співають)
Бо хто має мову … (рідну)
Той багатий, а не … (бідний).

Бажаємо вам любити і шанувати рідну мову. Добре її знати. А для того добре вчитися і багато читати.